Turbosprężarki są obecnie montowane w niemal każdym silniku spalinowym, co przekłada się na olbrzymie zapotrzebowanie na ich produkcję. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy – korzyści, jakie przynosi doładowanie silnika są bardzo duże i nawet drobne problemy związane z koniecznością poświęcania urządzeniu dodatkowej uwagi oraz częstszego serwisowania samochodu nie są w stanie ich przekreślić. Ciekawym jest jednak fakt, że wobec ogromnego popytu, na rynku jest stosunkowo niewiele firm zajmujących się produkcją turbosprężarek. Powodem tego zjawiska są trudności w zaprojektowaniu i wykonaniu tego podzespołu tak, by jak najwolniej ulegał zniszczeniu – to zaś wymaga poświęcenia wielu lat na badania i opracowanie odpowiedniej technologii wytwarzania tych urządzeń.

Oto firmy, które udźwignęły tę odpowiedzialność i obecnie stanowią grupę największych producentów turbosprężarek w skali świata.

Garrett-Honeywell

Amerykańskie turbosprężarki oznaczone napisem Garrett to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne produkty tego typu. I nic w tym dziwnego – mają długą tradycję, zapoczątkowaną w latach 30-tych XX wieku przez firmę Garrett AiResearch, która obecnie stanowi część olbrzymiego koncernu Honeywell. Garrett produkuje turbosprężarki do niemal wszystkich typów silników, a produkty tej firmy znaleźć można w różnych rodzajach pojazdów, od małych samochodów miejskich począwszy, aż do wyczynowych supersamochodów przeznaczonych wyłącznie do jazdy po torze wyścigowym.

BorgWarner

Ta firma o światowym zasięgu także pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jedna z jej 60 fabryk zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie prężnie działa w Jasionce, niedaleko Rzeszowa. BorgWarner to jeden z czołowych dostawców turbosprężarek do samochodów produkowanych przez grupę Volkswagen AG. Oczywiście, z hal produkcyjnych należących do tego przedsiębiorstwa wychodzą także inne produkty dla branży motoryzacyjnej, w tym wiele z nich powstaje na potrzeby sportów motorowych.

IHI

Ten producent pochodzi z Japonii, gdzie turbodoładowane silniki już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Rozwinięcie skrótu IHI oznacza formalnie Ishikawajima-Harima Heavy Industries, a historia marki sięga do 1853 roku. W ofercie firmy znajdują się turbosprężarki do silników o najróżniejszym rozmiarze – od najmniejszych, montowanych w motocyklach i samochodach osobowych, aż po ogromne podzespoły silników statków morskich lub elektrowni, a także elementy samolotów a nawet rakiet kosmicznych.

Holset

Holset to brytyjskie przedsiębiorstwo, założone w połowie XX wieku z myślą o produkcji podzespołów na potrzeby samochodów sportowych. Od 1973 roku, czyli od momentu wykupienia firmy, marka należy do amerykańskiej korporacji Cummins, jednak ze względu na fakt, że turbosprężarki pod nazwą Holset są cenione w branży, jest ona wciąż używana. Producent ten jest obecnie światowym liderem produkcji turbosprężarek, a jego produkty są seryjnie montowane przez wielu wytwórców silników samochodowych.

TURBOR BOROWIEC GRZEGORZ


Nasze usługi obejmują samochody osobowe wszystkich marek, jak i turbosprężarki do aut dostawczych i ciężarowych. Wszelkie naprawy przeprowadzamy zgodnie z instrukcjami producentów, z uwzględnieniem tolerancji wymiarów współpracujących ze sobą elementów. Do naprawy używamy wyłącznie nowych, oryginalnych części zamiennych i kitów naprawczych.

Jak do Nas trafić ?