Dowiedz się więcej o turbosprężarkach

Przeczytaj porady na temat turbin i turbosprężarek

Rodzaje turbin

rodzaje-turboTurbosprężarka to istotny element wielu pojazdów. Dawniej spotkać ją można było przede wszystkim w sportowych samochodach. Dziś turbo jest elementem spotykanym zarówno w samochodach osobowych, ciężarowych, jak i dostawczych. Oczywiście od początków swojego istnienia turbosprężarka przeszła pewną ewolucję, choć nadal jej głównymi częściami składowymi pozostają turbina i sprężarka. Natomiast biorąc pod uwagę poszczególne pomniejsze elementy składowe turbosprężarki możemy wyróżnić kilka rodzajów turbo.

Czytaj więcej...

Jak dbać o turbosprężarkę?

Przykładowa turbosprężarka. Tak wygląda turbina z Seata Leona 1.9 TDI 105KMTurbosprężarka niestety tylko w teorii jest na tyle wytrzymałym urządzeniem, by służyła tyle, ile cały silnik. W rzeczywistości turbosprężarka oraz układ jej smarowania to najdelikatniejsze podzespoły silnika turbodoładowanego. Zużywa się ona znacznie szybciej, a źle traktowana przez kierowcę może ulec awarii już po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dlatego tak ważne jest, aby posiadając samochód wyposażony w turbosprężarkę znać podstawowe zasady, które pozwalają na przedłużenie jej żywotności i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kosztownych awarii.
Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak dbać o turbosprężarkę, by jak najdłużej nie wymagała dodatkowych prac serwisowych.

Czytaj więcej...

Etapy regeneracji turbosprężarek

Przykładowa turbosprężarka. Tak wygląda turbina z Seata Leona 1.9 TDI 105KMTurbosprężarka, mimo stosunkowo prostej zasady działania, jest urządzeniem dość skomplikowanym w budowie. Wiele spośród jej elementów to części wymagające bardzo wysokiej precyzji wykonania ze względu na ciasne pasowanie lub dużą prędkość obrotową. Z tego powodu, regeneracja turbosprężarki to trudny i złożony proces, a końcowy sukces przejawiający się w poprawnym działaniu naprawionego urządzenia wymaga ścisłego przestrzegania kolejności wykonywanych czynności oraz staranności pracy. Poniżej przedstawimy krótko wszystkie etapy regeneracji turbosprężarek, czyli opis krok po kroku, jak wygląda nasza praca nad powierzonym nam urządzeniem.

Czytaj więcej...

Najwięksi producenci turbosprężarek

Najwięksi producenci turbosprężarek do samochodów osobowych Turbosprężarki są obecnie montowane w niemal każdym silniku spalinowym, co przekłada się na olbrzymie zapotrzebowanie na ich produkcję. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy - korzyści, jakie przynosi doładowanie silnika są bardzo duże i nawet drobne problemy związane z koniecznością poświęcania urządzeniu dodatkowej uwagi oraz częstszego serwisowania samochodu nie są w stanie ich przekreślić. Ciekawym jest jednak fakt, że wobec ogromnego popytu, na rynku jest stosunkowo niewiele firm zajmujących się produkcją turbosprężarek. Powodem tego zjawiska są trudności w zaprojektowaniu i wykonaniu tego podzespołu tak, by jak najwolniej ulegał zniszczeniu - to zaś wymaga poświęcenia wielu lat na badania i opracowanie odpowiedniej technologii wytwarzania tych urządzeń.

Czytaj więcej...

Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek

Przykładowa turbina pochodząca z Iveco Daily 2.3Turbosprężarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, ponieważ dzięki niej można uzyskać stosunkowo dużą moc z niewielkiego silnika, a także znacząco poprawić elastyczność jego pracy i obniżyć zużycie paliwa. Niestety, problemem wciąż jest awaryjność turbosprężarek. Mimo, że ich konstrukcja jest dopracowywana, a materiały wykorzystywane do ich produkcji wciąż udoskonalane, nadal niektóre z tych urządzeń przestają pracować prawidłowo znacznie wcześniej, niż przewiduje producent. Jest tak dlatego, że bardzo niewielka część spośród wszystkich awarii turbosprężarek to wynik wad produkcyjnych - zdecydowana większość problemów jest konsekwencją niedbałości właściciela oraz drobnymi usterkami innych układów i elementów pojazdu.

Czytaj więcej...

Jak zbudowana jest turbosprężarka

Przykładowa turbina pochodząca z BMW 320d 2.0 150kmTurbosprężarka jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, szczególnie gdy porównamy jego rozmiary do korzyści związanych z jego stosowaniem. Ten dość niepozorny wygląd kryje w sobie jednak stosunkowo skomplikowaną konstrukcję, w skład której wchodzą niewielkie i precyzyjne elementy oraz części wykonane z wysokostopowych materiałów. Nie znając budowy trudno jest zrozumieć zasadę działania urządzeń i mechanizmów. Dlatego poniżej opiszemy, jak zbudowana jest turbosprężarka, by przybliżyć Wam sposób, w jaki wpływa ona na parametry silnika.

Czytaj więcej...

Kontakt

TURBOR
BOROWIEC GRZEGORZ

39-300 Mielec
ul. Strefowa 9

tel. 504-530-667
tel. 795-809-379

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 08:00-18:00
sobota: 09:00-16:00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak do nas trafić?

Mapa dojazdu do firmy Turbor - wyznacz trasę

Masz pytania? Skontaktuj się

Tel: 504 530 667 i 795 809 379
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: ul. Strefowa 9, 39-300 Mielec
 
 
Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Zamknij